Jak vybrat zásnubní prsten

Zásnubní prsten je pro ženu symbolem, že chcete strávit zbytek života po jejím boku. Jeho výběr je tedy důležité nepodcenit. V tomto článku Vám poradíme, na co všechno byste měli při výběru zásnubního prstenu myslet.

První věc, kterou je potřeba znát před objednáním zásnubního prstenu, je jeho velikost. Návod, jak velikost prstenu zjistit, naleznete zde. Pokud nebude vyrobený prsten perfektně sedět, není důvod propadat panice. Můžete se kdykoli zastavit u nás v ateliéru a my Vám ho na počkání upravíme přesně na prst partnerky.

Důležité je si samozřejmě ujasnit cenu, kterou jste ochotni za zásnubní prsten zaplatit. Naše nabídka začíná na cenách okolo 3000 Kč, ale jsme schopni vyrobit i luxusní prsteny s drahými kameny přesně podle Vašich představ.

Při výběru vhodného modelu zásnubního prstenu je potřeba mít na paměti, že ho partnerka bude nosit po celý život. Neměl by ji tedy jakkoli překážet, či omezovat. Zároveň by měl ladit k jejímu stylu oblékání a ostatním šperkům, které nosí. Každá žena má svůj osobitý styl a je tak potřeba volit mezi prsteny jemnými, masivními, či bohatě zdobenými.

Nejpopulárnějším modelem, kterým nikdy nic nezkazíte, je klasický solitér. Jedná se o jemný prsten s jedním centrálním kamenem. V některých případech může být lemován dalšími menšími kameny, které mu dodávají jiskru.

Možná je i výroba složitějších a luxusnějších zásnubních prstenů, která probíhá většinou na zakázku po konzultaci v našem ateliéru. Příkladem může tento námi vyrobený prsten na přání klientky.

Zásnubní prsteny jsou tradičně vyráběny ze 14-ti karátového zlata, ačkoli možná je také výroba z 18-ti karátového. Zlato má oproti stříbru vyšší tvrdost, čímž u něj nedochází k deformaci, a následným problémům s vypadáváním kamenů ze šperku. Zlato zároveň na rozdíl od stříbra časem nezčerná. Na výběr je z několika barev zlata: žlutá, červená (růžová) a bílá. V dnešní době při výrobě zásnubních prstenů nejpopulárnější bílé zlato, jelikož působí velice elegantně. Je navíc chráněno rhodiem, což je drahý kov stříbřitě bílé barvy, který šperku dodává bělost a lesk.

Zásnubní prsteny jsou typicky osazeny buďto brilianty, tedy vybroušenými diamanty, nebo syntetickými kameny, zirkony. Výhodou briliantů je jejich odolnost a nezaměnitelný lesk, který se ani s časem neztrácí. Cena briliantu se odvíjí od jeho hodnocení 4C: váhy (velikosti), čistoty, barvy a brusu. Do našich šperků nejčastěji používáme brilianty čistoty SI1 a barvy G, umíme však také sehnat kvalitnější a vzácnější diamanty. K našim briliantovým šperkům zároveň vždy obdržíte certifikát pravosti, který zaručuje kvalitu výrobku a použitých kamenů. K větším briliantům, cca od 0,30ct, obdržíte také certifikát renomované gemologické laboratoře GIA/IGI/HRD.

Pro levnější variantu zásnubního prstenu lze brilianty nahradit již zmíněnými zirkony. Ačkoli se mohou časem poškrábat, výslednému šperku to na kráse neubírá. Cena zásnubních prstenů se zirkony se u nás běžně pohybuje do 5000 Kč.

Pokud si stále nejste jisti jaký zásnubní prsten vybrat, neváhejte se zastavit u nás v ateliéru, kde Vám rádi pomůžeme zvolit ideální variantu vzhledem k Vašim představám a požadavkům.